Съвети за болногледачи

Грижете се за себе си!

Грижата за собственото здраве е едно от най-важните неща, на които всеки болногледач трябва да обръща внимание. Обгрижването за човек със здравословни проблеми или старчески изменения не е лесна задача. Тази социална дейност изисква адаптация, както от асистента, така и от лицето, което получава съответното внимание.

За много от работещите в сферата на здравно-социалните услуги, полагането на грижи за хора в нужда, осигурява усещане за удовлетворение. Тези хора обичат да се чувстват полезни и необходими. За тях професията болногледач е призвание. Не бива да се забравя, че постоянното насочване на вниманието към други хора, може да доведе и до емоционално изтощение. Ето защо е толкова важно болногледачите да се грижат не само за физическото, но и за ментално си здраве.

Как да разберете ако имате нужда от помощ

Болногледач Пловдив. Хелфен Пловдив

Асистент-болногледачите отделят голяма част от времето си на нуждаещите се, поради това самите грижовници често забравят за себе си. Например, те са по-малко склонни да получат превантивни здравни услуги, като посещение при лекар за профилактични прегледи или просто да почиват по-често. В резултат на това те имат по-висок риск от проблеми с физическото и психическото здраве, проблеми със съня и хронични заболявания като високо кръвно налягане.

Не винаги е очевидно кога някой има нужда от помощ. Затова всеки болногледач трябва да внимава за следните признаци на стрес:

  • Чувство на изтощение, тревожност или претоварване.
  • Лесно се ядосвате или изнервяте.
  • Чувство на самота или отчуждение от другите.
  • Проблеми със съня или недоспиване.
  • Чувство на тъга или отчаяност, или загуба на интерес към дейности, които сте харесвали.
  • Чести главоболия, болки в тялото или други физически проблеми.
  • Липса на време за почивка, често хранене набързо или в движение.
  • Пренебрегване на личната хигиена като пропускане да вземете душ или миене на зъби.
  • Злоупотреба с кафе, алкохол или наркотици, включително лекарства с рецепта.

Не чакайте до пълно изтощение! Открийте какви са вашите собствени предупредителни знаци и предприемете стъпки за минимизиране на източниците на стрес.

Как да помолите за помощ?

Придружител в болница от агенция за болногледачи Хелфен ЕООД

Ако някой ви пита с какво може да ви помогне, отговаряте ли така: „Благодаря, но съм добре“? Приемането на чужда помощ не винаги е лесно. Може да се притеснявате, че сте бреме или да чувствате неудобство ако признаете, че не можете да вършите всичко сами. По-късно много болногледачи споделят, че са вършили прекалено голям процент от задачите сами и им се иска да бяха потърсили подкрепа от семейство, близки хора или колеги.

Разберете, че много хора биха ви помогнали, ако просто ги помолите. Ако ви е трудно да поискате помощ, ето няколко съвета, които могат да ви помогнат:

  • Поискайте съдействие за дребни неща, ако това ви улеснява. Големите задачи могат да бъдат разделени на по-прости и лесни за изпълнение части.
  • Ако ви е неудобно да питате лице в лице, изпратете текстово съобщение като SMS или в чат приложение.
  • Помислете за уменията и интересите на дадения човек, когато мислите как той може да помогне.
  • Подгответе списък с неща, които трябва да се направят и оставете другия човек да избере какво той би искал да направи.
  • Ако някой ви предложи помощ, не отказвайте. Вместо това кажете: „Благодаря, че ме попитахте. Ето какво можете да направите…”.
  • Бъдете честни за това от какво се нуждаете и от какво не. Не всяко предложение ще бъде полезно за вас.
  • Бъдете готови затова че, някои хора ще кажат “не”. Не го приемайте лично.

Какво още може да направи болногледачът, ако се чувства претоварен?

Рехабилитация у дома. Хелфен ЕООД град София, ул Гургулят 29, 1463, България

Ако работата ви преуморява, собственото ви здраве може да е последното нещо, за което мислите. Отделяйте време за себе си, за да се поддържате в добра форма и ще сте по-добър болногледач. Ако съумеете да намалите стреса от всекидневието и да подобрите настроението си, ще имате повече сила, издръжливост и добра кондиция. Така ще се справяте по-успешно с грижата за възрастни или болни хора.

По-долу са някои предложения, които могат да помогнат, когато се чувствате претоварени. Не забравяйте, че не е нужно да правите всичко наведнъж.

  • Бъдете активни. Намерете дейност, което ви харесва. Това може да е разходка, среща с приятели или занимание с вашето хоби. Дори кратките физически упражнения могат да бъдат полезни.
  • Хранете се добре. Работете върху добре балансирана диета, която включва разнообразие от здравословни храни, като плодове, зеленчуци и кисело мляко. Пийте много вода всеки ден.
  • Дайте приоритет на съня. Стремете се да спите седем или осем часа всяка нощ. Разработете релаксираща рутина преди лягане, за да улесните заспиването. Опитайте да се събуждате и да заспивате по едно и също време.
  • Намалете стреса. Опитайте различни техники за релаксация като медитация, тай-чи или йога. Слушайте релаксираща музика или дори четете книга.
  • Отделете време за почивка. Опитайте всяка седмица да правите нещо, което ви харесва и което няма нищо общо с работата ви като болногледач. Гледане на любимо телевизионно предаване, четене на списание, книга или просто се наслаждавайте на спокойствието у дома.
  • Следете собственото си здраве. Запишете си час при лекар, който отлагахте. Кажете на вашия лекар, че сте болногледач: може да ви даде още полезни съвети. Все пак вие сте от една общност, която се грижи за здравето на хората.
  • Направете почивка, ако имате нужда. Помолете ваш колега да ви замества или намалете работата през седмицата.
  • Бъдете добри към себе си. Не е нужно да се преструвате, че сте весели през цялото време. Чувствата на тъга, разочарование и вина са нормални и разбираеми. Изразете чувствата си, като пишете в дневник или говорите с приятел.

Не забравяйте, че вие правите най-доброто, което можете и че не сте сами. Много болнолгедачи, имат проблеми с тяхното самосъхранение. Отдайте си дължимото за всичко, което правите. Вашата грижа насочена към възрастни или болни хора, допринася за по-добрия живот на някой друг.

Scroll to Top